artyci andersa dokument artyci andersa dokument

News

Otwarcie wystawy plenerowej Artyści Andersa w Łazienkach Królewskich w Warszawie
W środę 4 kwietnia o godz. 11 w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie otwarta została wystawa „Artyści Andersa”. Wystawa prezentuje nieznane dotąd dzieła wybitnych polskich artystów plastyków, których prace przez lata PRL u i później nie mogły być wystawiane w kraju.
 

"Zapisujemy kolejne białe plamy, przywracając należne miejsce w historii Polski Armii Andersa i jej niezwykłym żołnierzom. - powiedziała na otwarciu Pani minister Anna Maria Anders. To ona jest honorowym patronem wystawy w Łazienkach Królewskich i dokonała jej uroczystego otwarcia.

Wystawa jest elementem szerszej akcji mającej na celu przywrócenie pamięci o nich i o ich dorobku.To bezcenny polski dorobek kulturowy, który przywracamy odbiorcom w Polsce po latach zapomnienia. Twórcy, których przywołujemy, zaliczani byli do grona artystów wyklętych - to idea przyświecająca realizacji całego projektu realizowanego przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

W ramach projektu powstał i został wydany album Artyści Andersa, film dokumentalny pod tym samym tytułem, zaplanowano też stworzenie wirtualnego muzeum i wystawy multimedialnej . Spuściznę artystów Andersa przez wiele lat badali i dokumentowali historycy sztuki pod kierownictwem prof. Jana Sienkiewicza. Profesor, który był gościem otwarcia wystawy w Łazienkach Królewskich, jest też autorem albumu „Artyści Andersa”. Poświęcił on 30 lat pracy naukowej, by zebrać i udokumentować dorobek artystów generała Andersa.

" Pełna synteza dziejów sztuki polskiej powstanie wtedy, gdy dorobek artystów polskich,

który powstał poza granicami naszego kraju, w tym dorobek artystów Andersa, zostanie połączony z osiągnięciami artystów tworzących w Polscepo 1945 r." – mówi „Codziennej” prof. Sienkiewicz.

Galeria