artyci andersa dokument artyci andersa dokument

News

Otwarcie wystawy "Artyści Andersa"

W dniu 15 listopada 2017 roku odbył się wernisaż wystawy oraz promocja albumu autorstwa Jana Wiktora Sienkiewicza pt. "Artyści Andersa – uratowani z nieludzkiej ziemi" adresowany do uczniów warszawskich szkół średnich. Wydarzenie poświęcone zostało twórczości żołnierzy - artystów, którzy tworzyli swoje dzieła podczas przemieszczania się wraz z gen. Władysławem Andersem z sowieckiej Rosji do Włoch, przez Iran, Syrię, Liban, Palestynę i Egipt. 

Spotkanie rozpoczął Arkadiusz Urban, Prezes Fundacji „Wspólnota Andersa”, który, jako zawodowy historyk, nakreślił szeroką panoramę sytuacji stosunków polsko-bolszewickich, i bez mała cudu, jakim było wyciągnięcie z „nieludzkiej ziemi” Sowietów ponad 150 tys. ludzi tworzących Armię Andersa.

Pan Paweł Zarzycki, Prezes Fundacji „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych”, organizatora całego projektu, a wraz z nimi tego wydarzenia, opisał świat Artystów z Armii Andersa i opowiedział o drodze do powstania albumu i wystawy.

Po jego wystąpieniu obejrzeliśmy bardzo ciekawy film dokumentalny Michała Szymanowicza, zrealizowany w ramach projektu, pokazujący tragizm sytuacji artystów zapomnianych.

Po projekcji filmu przybyła Minister Anna Maria Anders, która podzieliła się ze zgromadzonymi w sali Palladium swoimi wspomnieniami związanymi z ojcem, ale i z artystami, z których część znała osobiście.

Promocji albumu towarzyszył koncert utworów wykonywanych dawniej przez żołnierza 2. Korpusu - Irenę Renatę Bogdańską, późniejszą żonę gen. Andersa. Artyści wykonywali piosenki przedwojenne, szlagiery ze szlaku Armii Andersa, ale i wzruszające ballady przepełnione tęsknotą za utraconymi kresami Rzeczypospolitej.

 

Galeria