artyci andersa dokument artyci andersa dokument

Artists

Majewska Włada ur. 19.03.1911 - zm. 18.05.2011

Włada (Władysława) Majewska urodziła się w 1911 roku we Lwowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu w Edynburgu. W 1930 roku podjęła pracę we lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Występowała jako piosenkarka i parodystka wraz z zespołem Szczepka i Tońka w audycji "Wesoła Lwowska Fala" Wiktora Budzyńskiego.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechała ze Lwowa. Jako członek zespołu artystycznego "Lwowska Fala" występowała w Rumunii. 8 marca 1940 roku zespół opuścił Rumunię i przez Jugosławię i Włochy dołączył do polskiego wojska we Francji. 22 czerwca 1940 roku, po agresji niemieckiej na Francję na małym angielskim frachtowcu artyści ewakuowali się do Szkocji, gdzie dwa dni później odbył się jej pierwszy występ.

Zespół Majewskiej wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. "Fala" wystąpiła dla polskiego wojska ponad osiemset razy, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. W 1946 roku w Edynburgu poślubiła Budzyńskiego, jednak małżeństwo to nie trwało długo. Została producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie. Wraz z Leopoldem Kielanowskim, a następnie Tadeuszem Kryską-Karskim przez ponad trzydzieści lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrywając dla niej programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje.

 

Gallery