artyci andersa dokument artyci andersa dokument

Artists

Kazimierz Wajda ur. 03.12.1905 - zm. 08.05.1955

Kazimierz Wajda pochodził ze Lwowa, wychował się na Gródku (zachodniej dzielnicy miasta). Studiował na Politechnice Lwowskiej, ale tytułu inżyniera nie uzyskał. Bardziej pociągała go kariera aktorska. Egzamin z tego zawodu zdał pod okiem Mariana Bieleckiego.

Wajda trafił do radia. Od 16 lipca od 1933 roku występował w audycji "Wesoła Lwowska Fala", która w każdą niedzielę przyciągała przed odbiorniki audytorium sięgające 6 milionów słuchaczy.

Popularność Szczepcia i Tońcia ogarniała cały kraj, czego przykładem mogą być życzenia, jakie płynęły dla nich do Lwowa od Stanisława Ligonia, legendy śląskiej radiofonii. Popularność dwóch wesołych lwowskich batiarów wykraczała poza świat radia. Aktorzy wystąpili w trzech filmach.

- Jak zarobim dwieści złotych, to ci kupim cudny dom - któż nie zna szlagieru z filmu "Włóczęgi" (1939), który Szczepcio i Tońko wykonywali z charakterystycznym lwowskim zaśpiewem.

Ich karierę radiową przerwała wojna. Tońko wybrał życie na emigracji, do kraju powrócił dopiero w 1980 roku. Szczepcio po wojnie pracował w Polskim Radiu w Warszawie, w redakcji rozrywki. Prowadził audycję "Przy sobocie po robocie".

Gallery