artyci andersa dokument artyci andersa dokument

Artists

Zygmunt Turkiewicz ur. 28.12.1912 - zm. 26.01.1973

 Turkiewicz Zygmunt – artysta malarz, grafik, rysownik, ilustrator książek; ur. 1912 roku w Chełmie – zm. 1973 roku w Londynie. W 1939 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Uczył się tkactwa, liternictwa oraz sztuki egipskiej.

W czasie II wojny światowej aresztowany przez władze sowieckie. Osadzony na Łubiance, a potem w Kozielsku. W 1941 roku, po amnestii dostał się do Wojska Polskiego w Rosji. Przeszedł wraz z 2 Korpusem armii gen. Władysława Andersa cały szlak bojowy. Wraz z nim, przez Bliski Wschód dotarł do Włoch, do Rzymu. Jeszcze w Teheranie, Jerozolimie, Bejrucie Kairze organizował wystawy sztuki swoich kolegów-artystów z armii Polskiej na Wschodzie jako kierownik Wydziału Plastycznego. Był też korespondentem wojennym. Walczył pod Monte Cassino. W 1946 roku jego prace, pokazujące walki o Monte Cassino, znalazły się wśród prac  dwunastu polskich malarzy, odwołujących się do tej tematyki, na wystawie zorganizowanej wówczas w Rzymie.

 W 1948 roku po demobilizacji przeniósł się do Londynu, gdzie osiadł na stałe i gdzie związał się ze środowiskiem polskich artystów plastyków. Należał do Zrzeszenia Plastyków Polskich na Obczyźnie. W Wielkiej Brytanii został rysownikiem „Życia” i „Gazety Niedzielnej”. Współpracował też z Paryską Kulturą jako ilustrator oraz włoskim czasopismem ”Irydion”.  W Anglii swoje prace wystawiał w Galerii Grabowskiego oraz w Drain Gallery Haliny Nałęcz. Zginął tragicznie potrącony przez samochód w Londynie.

Twórczość:

Jego pierwsze prace utrzymane były w stylistyce impresjonistycznej. Potem Turkiewicz przeszedł na stronę abstrakcji o filozoficznych konotacjach i niejednoznacznej tematyce. Artysta stworzył własną technikę fresco. Cykl obrazów „Drzewo Wiadomości” uznawany jest prze krytyków za  jeden z najciekawszych w jego twórczości.

Literatura:

Cybulska-Jędraszek Katarzyna A., Zygmunt Turkiewicz (1912-1973). Katalog prac ze zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Torunu, T. VII, cz. 1, pod red. Jana Wiktora Sienkiewicza i Mirosława Adama Suprunuka, red. naukowa Ewa Bobrowska, Toruń 2017, ss. 281, il. 116.

Czapski J., Turkiewicz Wspomnienie, „Kultura” 1973, nr 306.

Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii, tom 4, red. K. Dopierała, Toruń 2005

Sienkiewicz Jan Wiktor, Artyści Andersa „Continuità e novità”, Warszawa-Toruń 2013

Sienkiewicz Jan Wiktor, Polskie galerie sztuki w Londynie w drugiej połowie XX wieku, Londyn 2003.

 

 

 

Artworks

  • Zygmunt Turkiewicz Kair
  • Zygmunt Turkiewicz Kair
  • Zygmunt Turkiewicz W irańskiej wiosce
  • Zygmunt Turkiewicz Z cyklu Monte Cassino
  • Zygmunt Turkiewicz Monte Cassino