A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE

Filename: hooks/Language.php

Line Number: 106

Backtrace:

File: /codeigniter/anders/application/hooks/Language.php
Line: 106
Function: _error_handler

File: /codeigniter/anders/index.php
Line: 315
Function: require_once

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /codeigniter/ci/315/core/Exceptions.php:271)

Filename: Session/Session.php

Line Number: 143

Backtrace:

File: /codeigniter/anders/application/controllers/Artysci.php
Line: 8
Function: __construct

File: /codeigniter/anders/index.php
Line: 315
Function: require_once

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /codeigniter/ci/315/core/Exceptions.php:271)

Filename: Session/Session.php

Line Number: 143

Backtrace:

File: /codeigniter/anders/application/controllers/Artysci.php
Line: 8
Function: __construct

File: /codeigniter/anders/index.php
Line: 315
Function: require_once

Artyści - Album Artyści Andersa
artyci andersa dokument artyci andersa dokument

Artyści

Irena Fusek-Forosiewicz 01.01.1970-01.01.1970

Irena Fusek- Forosiewicz – (z domu Świeżyńska), ur. 1910 roku w Oharewiczach w Gm. Kruchowicze, zm. 2002 roku w Penrhos w Walii; polska śpiewaczka operowa i malarka. Przed wojną studiowała na Wydziale Ogrodniczym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Równocześnie pobierała lekcję śpiewu u Adama Didury, jednego z najznakomitszych polskich śpiewaków XIX/XX wieku. Okupacje spędziła w Warszawie. W 1958 wyjechał do rodziny do Szkocji, gdzie zdecydowała się na emigrację. W Anglii zakochała się w uznanym już za granicą polskim malarzu, wybitnym portreciście i koloryście Władysławie Fusku-Forosiewiczu, którego poślubiła.

W Anglii śpiewaczka operowa przeszła metamorfozę. Zrezygnowała ze śpiewu i wieku 59 lat postanowiła pójść inną drogą twórczą. Podjęła studia w zorganizowanym zaraz po wojnie przez Mariana Bohusza-Szyszko Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej, działającego od 1947 roku pod opieką naukową Uniwersytetu Stefana Batorego w Londynie, a następnie Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie (PUNO). Studia ukończyła w 1974 roku, ale jej debiut miał miejsce wcześniej. w 1970 roku podczas Kongresu Nauki i Kultury Polskiej na  Obczyźnie. Jej pierwsza wystawa indywidualna, uznana zresztą za sukces i przyjęta ze sporym zainteresowaniem, odbyła się w 1977 roku w Galerii Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POKS) w Londynie. Artystce udało się nawet sprzedać pięć pierwszych prac. Irena Fusek od tej pory pracowała wspólnie z mężem, wyjeżdżając na liczne plenery np. do Hiszpanii i wystawiając ich prace na zbiorowych ekspozycjach, organizowanych przez Zrzeszenie Polskich Plastyków w Anglii.

Twórczość

Twórczość Ireny Fusek- Forosiewicz  wpisuje się w szczególnie w popularną w polskim środowisku emigracyjnym tradycję koloryzmu. Artystka operowała jasną, ciepłą gamą barwną. Jej prace wyróżniają się subtelnością, widać na nich delikatne pociągnięcia pędzla. Faktur kształtowana jest miękko i łagodni. Artystka stosowała tez ciekawe rozwiązani kompozycyjne np. pejzaż widziany z wnętrza, przez otwarte okno. Choć początkowo pozostawała pod wpływem twórczości swego męża, powoli i z duża konsekwencją wypracowała własny styl malarski, gdzie liczyła się przede wszystkim harmonia barw.

Literatura:

Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii, red. K. Dopierała, Toruń 2003-2005.

Forma i kolor. Wystawa Sztuk Plastycznych Kongresu Kultury Polskiej na Obczyźnie, katalog wystawy, red. J. Baranowska, S. Frenkiel, wstęp P. Kolczyńska, Londyn 1995.

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=26238&from=publication, dostępne 11.10.2018

https://pl.wikipedia.org/wiki/Irena_Fusek-Forosiewicz, dostępne 11.10.2018

 

 

Dzieła

  • Irena Fusek-Forosiewicz Kwiaty
  • Irena Fusek-Forosiewicz Martwa natura